Witamy w Klinice ortopedycznej - Wasz Ortopeda

Zadzwoń 575 119 007

Komórki macierzyste

arthrex angel system

Angel System® – komórki macierzyste – Szczecin

Nowoczesna technologia Angel System® stosowana jest do separacji komórek macierzystych (tak mezenchymalnych jak i hematopoetycznych) oraz do otrzymywania autologicznego koncentratu płytkowego. Angel System® pozwala na osiągnięce najwyższego skoncentrowania nieuszkodzonych płytek. Jest to niezawodna metoda stosowana u pacjentów wymagających regeneracji po urazach ścięgien, chrząstek czy mięśni. Ekskluzywna terapia Angel System® stosowana jest przez najsłynniejszych sportowców i celebrytów.

Dlaczego warto wybrać Angel System®?

  • Bezpieczeństwo – proces pozyskiwania koncentratu jest całkowicie zautomatyzowany i sterylny (do każdej procedury używany jest jednorazowy, jałowy zestaw)
  • Szybkie, przewidywalne efekty – rezultaty odczuwalne są już po pierwszym zabiegu.
  • Rewolucyjna technologia – Angel System® jako jedyny system na świecie umożliwia wyodrębnienie czystych płytek krwi w ilości kilku milionów już przy jednorazowej procedurze w odróżnieniu od innych systemów pozyskiwania płytek krwi.
  • Komfort – procedura podania ekstraktu płytek jest relatywnie szybka i bezbolesna. Oprócz tego, że Angel System® separuje komórki macierzyste, metoda ta wykorzystywana jest także do obróbki krwi. Separator Angel System® umożliwia uzyskanie największej koncentracji czystych płytek krwi.

Angel System® + szpik = komórki macierzyste
Angel System® + krew = PRP

Leczenie komórkami macierzystymi lub płytkami krwi zalecane jest osobom cierpiącym na następujące schorzenia:

  • chondromalacja chrząstki stawowej – autlogiczny koncentrat płytek krwi
  • uszkodzenie tkanek – autlogiczny koncentrat płytek krwi, komórki macierzyste
  • zaawansowana choroba zwyrodnieniowa stawów (artroza) – zwłaszcza ostre stany, którym towarzyszą ubytki chrząstki stawowej – autlogiczny koncentrat płytek krwi
  • uszkodzenia mięśni oraz ścięgien – autlogiczny koncentrat płytek krwi

Mezenchymalne komórki macierzyste (MKM) mają zdolność tworzenia różnych typów komórek będących częścią tkanek szkieletowych (np. kości, chrząstki, tłuszcz). Leczenie komórkami macierzystymi chorób tkanki chrzęstnej lub kości wciąż poddawane jest badaniom naukowym.

Mezenchymalne komórki macierzyste oraz autologiczny konsentrat płytek krwi – możliwości:

Cechą charakterystyczną MKM jest multipotencja oznaczająca predyspozycję do różnicowania się w większą liczbę gatunków wyspecjalizowanych komórek mieszczących się w organizmie człowieka. Wiele takich komórek znajdujących się w tkankach szkieletowych ma zdolność tworzenia MKM. W związku z tym możliwe jest zróżnicowanie w osteoblasty (komórki kości), adipocyty (komórki tłuszczu) lub chondrocyty (komórki chrząstek). Każda komórka cechuje się swoistą strukturą, funkcją oraz kształtem.

Mniej inwazyjną procedurą niż pobranie aspiratu szpikowego jest pozyskanie koncentratu płytek krwi pobranej z żyły ramiennej pacjenta. Posiadamy wiele badań obrazowych ukazujących skuteczność regeneracji tkanki dzięki ekstraktowi płytek krwi nawet w przypadkach naderwań do 70%.

Podsumowując:

  • MKM różnicują się w komórki kości, w komórki tłuszczu oraz komórki chrząstek – procedura zalecana przy uszkodzeniach tkanek z wyłączeniem choroby zwyrodnieniowej i towarzyszącemu jej stanowi zapalnemu
  • Autologiczny koncentrat płytkowy – dzięki kilku milionom płytek podanych podczas jednej iniekcji proces regeneracji tkanki zaczyna się natychmiast po ich podaniu

Gdzie znajdują się komórki macierzyste?

Szpik kostny jest miejscem, w którym po raz pierwszy zostały znalezione mezenchymalne komórki macierzyste. Dowiedziono, że znajdują się one także w tkance tłuszczowej.

zarezerwuj wizytę

Zarezerwuj wizytę

Skorzystaj z formularza

Zadzwoń 575 119 007